Chcesz zrozumieć, dlaczego chorujemy? Odpowiedź sobie na pytanie, jakie przeżycia poprzedzają objawy.
Konkretna choroba, która nam się przytrafiła to reakcja na trudne emocjonalne doświadczenia. To najlepsze rozwiązanie, jakie mózg znalazł, by pomóc nam przetrwać.
By wyjaśnić, dlaczego chorujemy, posłużę się przykładami.
Pewna kobieta wraca do domu o jeden dzień wcześniej, niż zapowiedziała. Mąż zupełnie się jej nie spodziewał i był w ich małżeńskim łóżku z sąsiadką. Gdy zobaczyła ich razem, doznała szoku. Czyli stanu, w którym uruchamiają się najgłębsze i najstarsze emocje, te które najsilniej wryły się w psychikę. Często te, które kierowały zachowaniem naszych mam i ich matek, całej linii naszych przodkiń.
Oto różne warianty tego, jak stresową sytucję mogłaby odczuć nasza bohaterka:
Poczucie ogromnej ulgi i wolności. Wracając do domu, kobieta zastanawiała się, jak powie mężowi, że chce od niego odejść, bo ma kogoś. Obawiała się, że to może go załamać… Możemy się domyślać, że nie skończyło się to dla niej żadną poważną chorobą. Jeśli zaś od dawna żyła w stresie, że jej romans się wyda – może się włączyć faza naprawcza po rozwiązaniu konfliktu.
O zaistniałej sytuacji mogłaby też myśleć: „Zdradzono mnie, nie mogę już przynależeć do mojego mężczyzny”. Wtedy zareagowałyby żyły wieńcowe serca i szyjka macicy. Jeśli w jej w życiu zdrady i poczucie utraty przynależności były częste, możemy się spodziewać zatoru płucnego lub nowotworu szyjki macicy.
Jeśli poczuje ogromną stratę związaną z możliwością odejścia męża i w związku z tym brakiem środków na utrzymanie, lub odbierze zdradę jako ohydny, podły cios poniżej pasa – może pojawić się rak jajników.
Gdyby pomyślała, że wszystko przez to, że nie jest wystarczająco atrakcyjna i kobieca pojawią się cysty jajników.
Gdyby dominowały myśli: „To straszne, jesteśmy przecież katolikami, myślałam, że mąż jest wierny, przecież przysięgał wierność w kościele, nie mogę w to uwierzyć, to jest nie do pojęcia” pojawi się rak piersi. W przypadku praworęczności, będzie to prawa pierś.
Jeśli kobieta odczuje zdradę jako niesprawiedliwość, zareaguje tarczyca.
Głównymi myślami, które pojawiły się, gdy zobaczyła scenę zdrady, mogły być także złość i galopada myśli. Kobieta mogła rozważać, jaką decyzję podjąć, czy będzie musiała odejść, czy zostanie, jak ma żyć w takiej niepewności. Wyedy zareaguje nabłonek płaski odbytu i kobietę czeka atak hemoroidów.
Inne możliwe reakcje chorobowe
Inna możliwa reakcja to niemożność zaznaczenia swojego terytorium. Wtedy pojawią się takie myśli, jak: „W moim łóżku?! Ktoś wtargnął do mojego gniazda!” W tym wariancie zareagują miedniczki nerkowe. Konflikt może skończyć się poważnym zapaleniem dróg moczowych. Jeśli nasza bohaterka miała w życiu liczne problemy ze wspólnymi pokojami, współlokatorkami itp, historia może skończyć się rakiem pęcherza moczowego.
Dominującym uczuciem może być denerwowanie się z powodu własności. Tego, że nie znoszę sąsiadki, męża i oni są w moim łóżku. Tym razem w tle jej odczuć było to, że sąsiadka zawsze ją czymś denerwowała. W dzieciństwie obserwowała, jak jej mam denerwuje się z powodu natrętnej sąsiadki. Od natężenia emocji zależy, czy konflikt dotknie żołądka, przewodów żółciowych czy trzustkowych. Może zakończyć się kamicą przewodów, a nawet rakiem trzustki.
Gdyby poczuła głównie obrzydzenie, przez długi czas zmagałaby się z niskim poziomem cukru we krwi. W takim przypadku niewykluczony byłby też rak trzustki.
Jeśli pojawił się wstręt z powodu tej sytuacji, możemy spodziewać się cukrzycy.
Dominować mogą też uczucia strachu i przerażenia, które spowodują uwięzienie głosu w gardle i odebranie mowy. Wtedy zareaguje krtań. Emocje naszej bohaterki będą jak pociąg na torach. W dzieciństwie wiele razy przeżywała „strachy”. Pijany ojciec wracał do domu, krzyczał na mamę, że jest dziwką a ta zastygała w bezruchu i milczeniu, by go nie denerwować. Gdy nasz bohaterka zobaczyła zdradę męża, w jednym momencie pojawiły się wspomnienia wszystkich strasznych, trudnych i nieprzyjemnych sytuacji, z którymi nie umiała sobie poradzić. Nie umiała zareagować, więc zamilkła wzorem matki. Na skutek tak odczuwanych emocji może pojawić się rak krtani.
W sytuacji, w której dominować będzie myśl, że nie cierpi tego, co widzi, to w zależności od intensywności odczucia, konflikt dotknie oka – spojówek, rogówki lub soczewki.
Związki między emocjami a chorobami
Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych reakcji emocjonalnych i chorób powstających w ich wyniku. Wszystko zależy od tego, jak zostało odczute dane doświadczenie, co jest bardzo indywidualną sprawą. Gdy zrozumiesz objawy i uświadomisz sobie, dlaczego zachorowałeś, będziesz już tylko krok od całkowitego uzdrowienia.